FORD OTOSAN TÜRKİYE’NİN İLK AĞIR TİCARİ ŞANZIMAN TEST ODALARINI DEVREYE ALDI

FORD OTOSAN, ÜRETECEĞİ YERLİ ŞANZIMANLARI TEST ETMEK İÇİN ESKİŞEHİR’DE 3 ADET ŞANZIMAN TEST ODASINI DEVREYE ALDIĞINI DUYURDU. FORD OTOSAN GENEL MÜDÜRÜ YENİGÜN, “FORD OTOSAN MÜHENDİSLERİMİZİN GELİŞTİRDİĞİ ŞANZIMAN TEST ODALARI İLE HEM CİDDİ BİR MALİYET AVANTAJI SAĞLADIK HEM DE MİLLİ KAYNAKLARIN ÜLKEMİZ İÇİNDE KALMASINA ÖNAYAK OLDUK. ULUSLARARASI TÜM STANDARTLARI KARŞILAYAN TEST MERKEZLERİMİZDE 3 BİN SAATİN ÜZERİNDEKİ TESTLERİ TAMAMLADIK” DEDİ.

Ford Otosan mühendisleri, Türkiye’nin ilk ağır ticari şanzıman test odalarını devreye aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Ford Otosan, geçen yıl Türkiye’de bir ilke imza atarak 49,5 milyon avro yatırımla çalışmalarına başladığı yerli şanzıman üretimi için önemli bir gelişme daha kaydettiğini duyurdu.

Ford Otosan mühendislerinin yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştıkları yerli şanzımanı Eskişehir’de ürettiği kamyonlarda kullanmayı hedefleyen şirket, devreye aldığı yeni test odaları ile milli kaynakların ülke içinde kalmasına katkıda bulunacak.

Ford Otosan mühendislerinin tamamen kurum içi imkanlarla tasarladığı şanzıman test merkezleri önemli bir maliyet avantajı sağlamasının yanı sıra şirketin global arenadaki rekabet gücünü de artıracak.

“ÜRETTİĞİMİZ ŞANZIMANLARI 2021’DEN İTİBAREN KAMYONLARIMIZDA KULLANMAYI PLANLIYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yerli şanzıman üretiminin otomotiv sanayisi için kilometre taşı niteliğinde bir gelişme olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ford Otosan olarak, geçtiğimiz yılın başında 49,5 milyon avro yatırımla ilk yerli ağır ticari şanzımanı üretmek için çalışmalara başlamıştık. Ürettiğimiz şanzımanları 2021 yılından itibaren kamyonlarımızda kullanmayı planlıyoruz. Ancak üretim sürecinden önce şanzımanlar, dünya çapında rekabet edebilmeleri, dayanıklılığını, kalitesini ve teknolojisini kanıtlaması için binlerce saat süren testlerden geçiriliyor. Ford Otosan mühendislerimizin geliştirdiği şanzıman test odaları ile hem ciddi bir maliyet avantajı sağladık hem de milli kaynakların ülkemiz içinde kalmasına önayak olduk. Uluslararası tüm standartları karşılayan test merkezlerimizde 3 bin saatin üzerindeki testleri tamamladık. Oldukça başarılı sonuçlar elde ettik.

Ford Otosan’ın bugün Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketi olmasını 1961 yılında başlayan Ar-Ge çalışmalarına borçlu olduğunu vurgulayan Yenigün, Türkiye’nin sıfırdan motor ve araç geliştirebilen ve üretilebilen tek otomotiv şirketi olarak, bugünkü Ar-Ge yetkinlikleri, geliştirdikleri motor teknolojileri ile otomotiv sektöründe dünya çapında rekabet edebilecek güce ulaştıklarını bildirdi.

“SAHİP OLDUĞUMUZ MÜHENDİSLİK BİLGİ BİRİKİMİ ÇOK ÖNEMLİ BOYUTLARA ULAŞTI”

Haydar Yenigün, “İnovasyonun başarıya giden yolda önemli bir itici güç olduğu bilinciyle yurt dışına teknoloji lisansı veren ilk Türk otomotiv şirketi olarak, sektörümüzün patent liderliğini de elimizde bulunduruyoruz. Tasarımdan itibaren proje süreçlerinin içinde olmak, dış kaynak bağımlılığını tamamen ortadan kaldırarak bizleri ortaya çıkardığımız ürünün tam anlamıyla sahibi olma noktasına getirdi. Sahip olduğumuz mühendislik bilgi birikimi çok önemli boyutlara ulaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

https://www.yenisafak.com/ekonomi/ford-otosan-turkiyenin-ilk-agir-ticari-sanziman-test-odalarini-devreye-aldi-3500049

Start typing and press Enter to search